
Jeśli pracujemy z danym agentem na co dzień i zauważymy niepokojące Nas problemy dziecka, takie jak :
-niepokojący stan zdrowia agent
-niepokojący stan rozwoju agenta
-bądź dla odmiany agent przejawia wybitne zdolności
Wówczas warto poinformować o Naszych spostrzeżeniach rodziców agenta. Zadaniem rodziców będzie wykluczenie w pierwszej kolejności problemów zdrowotnych, a następnie rozwojowych.
Jeżeli jednak okaże się, że Nasze przypuszczenia były trafne i zostały dogłębnie zbadane i zdiagnozowane przez lekarza czy też lekarzy warto w następnej kolejności podpowiedzieć rodzicom, aby udali się z agentem do Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej.
Po krótce tylko Wam przypomnę, że w poradni spece dokonują specjalistycznej diagnozy, która będzie zawarta później w papiórze jakim jest opinia psychologiczno- pedagogiczna.
Mówiąc o tym papiórze trzeba wiedzieć, że przepisy prawa nie precyzują jasno w jakich sprawach poradnie mogą wydawać opinie.
Aktualne rozporządzenie dotyczące szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych nie wymienia katalogu opinii. Mówi jednak o tym, że poradnie mogą wydawać opinie w sprawach określonych w ustawach:
-o systemie oświaty
-Prawo oświatowe
- Kodeks pracy
-oraz przepisach wydanych na podstawie tych ustaw i w innych
sprawach związanych z kształceniem i wychowaniem dzieci np. mowa tu o opiniach wydawanych dla specjalistycznych poradni typu
foniatrycznej lub instytucji np. sądu.
A tu macie przecudnej urody Rozporządzenie mówiące o tym : Rozporządzenie MEN z 25.08.2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad działania publicznych poradni psychologiczno-pedagogicznych.
A teraz już do rzeczy !
Czego dowiadujemy się z opinii psychologiczno- pedagogicznej ?
A no opinia p-p zawiera :
-Diagnozę wykonaną przez specjalistów w tym psychologa,
pedagoga, logopedę czasami też innego specjalistę np. neurologopedę, lub, gdy dziecko ma problemy ze wzrokiem- tyflopedagoga, ze słuchem- surdopedgoga itd.
-Określone zostają indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne
agenta
-Określone zostają indywidualne możliwości psychofizyczne agenta
czyli diagnoza specyficznych cechy każdego dziecka, które wpływają w sposób pozytywny lub negatywny na proces nauki, np. tempo uczenia się, wytrwałość, czas skupiania uwagi, motywacje, aktywność, łatwość lub trudność w nawiązywaniu kontaktów, kontrole emocji itp.
-W opinii zawarty jest również opis wyjaśniający funkcjonowanie
czyli takie wyjaśnienie mówiące nam dlaczego agent zachowuje się tak, a nie inaczej w danych sytuacjach
-Zawarte są w niej wskazówki do pracy z dzieckiem dla rodziców
czyli to, jak rodzice powinni pracować z agentem w domu, aby stymulować jego rozwój
czyli np.rozwijanie zainteresowań i pasji dziecka, stałe poszerzanie słownictwa, rozwijanie kontaktów rówieśniczych
-Wskazówki do pracy z dzieckiem dla Nas- nauczycieli i wychowawców i terapeutów
czyli wskazówki do jeszcze lepszej i efektywniejszej pracy z agentem np. objęcie dziecka pomocą korekcyjno- kompensacyjną w celu wyrównania deficytów rozwojowych,usprawnianie motoryki rąk i rozwijanie zdolności plastycznych, stałe stymulowanie rozwoju społeczno - emocjonalnego poprzez udział a zajęciach rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne
Dla mnie ten papiór jest tak samo ważny jak orzeczenie. Serio.
Dzięki niemu mamy dodatkowe info o agencie, które jest potrzebne do dalszej pracy dydaktycznej i wychowawczej i opiekuńczej i terapeutycznej :)
A resztę to znajdziecie o - tu ;) https://www.panipedagog.com/post/dzieci-z-opini%C4%85-psychologiczno-pedagogiczn%C4%85
Comments