top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Parę słów o ADHDNa zdjęciu, które widzicie wyżej wypisałam jedne z najczęstszych określeń, o których mówili mi rodzice moich ADHD-owców. I jak zwykle ludzie, którzy widzą coś powierzchnownie mają najwięcej do powiedzenia.. skądś to znam, ale będzie jeszcze czas żeby o tym wspomnieć.

Złota rada, chociaż miałam ich nie udzielać to ta nawet jest platynowa. Widzisz agenta na ulicy, widzisz, że jego zachowane odbiega od powszechnie przyjętej normy, nie wiesz jakie mogą być tego przyczyny no to na Boga po co komentujesz ? Skąd wiesz, że agent zachowuje się tak bo ma taki charakter i tak chce i już ? A skąd nie wiesz, że zachowuje się tak bo nie ma na to wpływu i być może może mieć ADHD? Oto jest zagwozdka.

Nie pisze tego po to, by moralizować, czy pouczać czy coś w tym stylu bo ja od tego nie jestem i daleko mi do tego.

Miała być dygresja później ale będzie teraz. Kiedyś wracałam z pracy do domu autobusem i widzę, że jedzie ze mną mama z agentem z ADHD plus miał jeszcze parę rzeczy do tego. Alle skupmy się na zachowaniu . Agent, jak to agent zaczął piszczeć, krzyczeć no i wiecie jak się tacy agencie mogą zachowywać. No i nagle słyszę komentarze Pań, starszych Pań – wydaje się- im człowiek starszy tym mądrzejszy, jednak zdarzają się wyjątki. No i się zaczęło komentowanie do koleżanek- „Ale on niewychowany”- ja nic się nie odezwałam. Potem „Jak ta kobieta może z nim jechać w autobusie przecież on przeszkadza innym”- dalej ja nic ,ale pomyślałam sobie : powiedz jeszcze słowo a nie wytrzymam. I nagle słyszę „ Jak ta matka nie wstydzi się pokazywać z takim dzieckiem”- i to przelało wszystko. Odezwałam się, a głos mam dość mocny i zwróciłam się do starszej Pani : „A skąd Pani wie dlaczego on się tak zachowuje? Może nie ma wpływu na pewne zachowania ? Starsza Pani nic. Więc mówię dalej- a dlaczego ta Pani ma się wstydzić dziecka i zamykać się z nim w domu tylko dlatego, że tak się zachowuje ? Tak się akurat składa, że jestem wychowawcą tego chłopca i ma on ADHD i nie ma wpływu na pewne zachowania”. Oczy starszej Pani latały wszędzie byle nie spojrzeć w moją stronę. Powiedziała tylko „Przepraszam, nie wiedziałam”. No to ja się pytam po co się odzywać skoro nie wiemy jaka jest tego przyczyna ?


Ale okej, wróćmy do tematu ADHD- oj rodzice takich agentów to łatwo nie mają.

ADHD czyli Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej z Zaburzeniami Koncentracji Uwagi. Po angielskiemu nie będę pisała bo i po co :)


Jaka są więc przyczyny tego Zespołu ?

Z tego, co wiem z mądrych książek przyczyna nie jest do końca znana ale najprawdopodobniej istnieje kilka przyczyn.

Powszechnie sądzi się, że jest to zaburzenie neurorozwojowe. Dość znaczą rolę odgrywa tu czynnik genetyczny ( dotyczy takich zaburzeń w genach, które są związane z dopaminą – jest to taki neuroprzekaźnik, który wytwarzają i uwalniają komórki nerwowe. Działa ona w układzie nerwowym i wpływa waśnie na min. koordynacje, napięcie mięśni, a jej funkcje to między innymi wpływ na procesy emocjonalne i psychiczne- taka ciekawostka ).

Powoduje to, że mózg agenta z ADHD pracuje nieco odmiennie :

*gorzej funkcjonują obszary mózgu, które odpowiadają za kontrolę ruchu , uwagę czy też impulsywność

* zaburzona jest równowaga i prawidłowe funkcjonowanie neuroprzekaźników – czyi dopaminy i noradrenalin ( odpowiada za mobilizowanie mózgu i ciała do działania tak w skrócie)

*źle funkcjonuje układ hamowania aktywacji

Czytałam też, że inne przyczyny to :

*dziedziczność

*nadużywanie przez matkę w ciąży alkoholu, narkotyków i leków


Po jakich objawach rodzic może podejrzewać u swojego agenta ADHD?

Objawy ADHD stają się mocno widoczne w wieku 4- 5 lat. A, gdy agent pójdzie do szkoły, mogą uleć nasileniu – skutek większych wymagań.

Pamiętajcie ! W przypadku wystąpienia nagłego pojawienia się objawów nadpobudliwości w późniejszym wieku trzeba wiązać to z zupełnie inną chorobą i trzeba to dokładnie zdiagnozować.


Pamiętajcie ! Im młodszy agent, tym bardziej wyraźne są objawy związane z nadpobudliwością i problemami związanymi z kontrolowaniem impulsów.


Pamiętajcie ! Jeśli chodzi o starszego agenta to takim dość widocznym objawem jest problem z koncentracją uwagi.

Otóż występowanie objawów, związane jest z takich trzema kategoriami :


Zaburzenia koncentracji uwagi


Gdy widzisz, że :


* Twój agent dość często popełnia błędy, które występują z jego nieuwagi czyli np. nie czyta dokładnie zadań na teście, a co za tym idzie robi błędy w odpowiedzi na nie

*często „buja w obłokach”- czyli mówisz coś do niego, a on nie reaguje

*Twój agent ma problem żeby się zabrać za odrabianie lekcji, przy czym wymyśla różne wymówki, żeby tylko tego nie robić

*często gubi różne rzeczy

*szybko się rozprasza pod wpływem bodźców zewnętrznych np. auto, tramwaj przejeżdżające za oknem i gdy to usłyszy podbiega zobaczyć co się dzieje


Pamiętajcie ! Jest tak ponieważ agenci z ADHD nie potrafią wybrać z dość sporej liczby infa, które do nich dochodzi tego, co najistotniejsze oraz nie mają poczucia czasu.

Nadruchliwość


Gdy widzisz, że :


*agentowi trudno jest wysiedzieć na przysłowiowych „czterech literach” i kręci się, wierci, macha nogami, stuka, puka, wstaje podczas zajęć, chodzi po sali

*”biega jak nakręcony „

*jest go „wszędzie pełno”

*bawi się w dość głośny sposób


Pamiętajcie ! Agenci z ADHD są bardziej hałaśliwi niż inni agenci i nie potrafią przewidzieć konsekwencji swojego działania. Co za tym idzie dla ich otoczenia są zbyt uciążliwi i przez to ich rówieśniczy agenci ich niezbyt lubią.

Impulsywność


Gdy widzisz, że :


* agent „wyrwa” się od razu do odpowiedzi po usłyszanym pytaniu, nie pozwala go dokończyć

*ciężko jest mu czekać na swoją kolej, zawsze musi być pierwszy

*przerywa zabawę

*wtrąca się, przeszkadza w rozmowie dorosłych

*często „buzia mu się nie zamyka”


Pamiętajcie ! Agenci z ADHD szybko reagują, a nawet zbyt szybko żeby mogli przewidzieć konsekwencje działań i dlatego ciężko jest im się dostosować do ogólnie panujących norm i zasad.

A teraz będą ciekawostki :)


Ciekawostka nr 1

Dowiedziono, że u chłopców częściej występują nadpobudliwość, nadmierna ruchliwość i impulsywność, a u dziewczynek – zaburzenia w koncentracji uwagi.


Ciekawostka nr 2

W przypadku nie leczenia lub zaniedbania objawów u agenta z ADHD może to prowadzić do wielu problemów. I tak : w dorosłym życiu agenci mogą popaść w konflikty z prawem, mogą mieć problemy z używkami. Ale przede wszystkim mają problemy w prawidłowych relacjach z rówieśniczymi agentami, mogą chorować na depresje, mogą mieć zaburzenia lękowe. No i wiecie, ze względu na swoje zachowania, niezbyt dobre zorganizowanie mogą być niezbyt dobrze odbierani przez innych, częściej słyszeć krytykę, co może się na nich odbijać bo mogą czuć się odrzuceni, mogą też popełnić samobójstwo.


Ciekawostka nr 3

I wiecie, żeby nie kończyć tak negatywnie i z brakiem optymizmu to Wam zaraz coś napisze! Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło:)

Jeśli z agentem fajnie się pracuje, nie jest to zaniedbywane to może osiągnąć naprawdę spory sukces! I można jego energie obrócić w dobrą stronę ! A tu macie przykłady takich agentów i agentek, którzy odnieśli spoory sukces !

Thomas A. Edison, Albert Einstein, Winston Churchill, Benjamin Franklin, John F. Kennedy, Michael Jordan, Whoppi Goldberg, Ernest Hemingway, John Lennon, Pablo Picasso, Stevie Wonder

W kolejnym poście poświęconym ADHD przyjrzymy się temu jak zdiagnozować takiego agenta :)


I tak końcem końców : Nie wiesz - nie komentuj, wiesz- reaguj :)


Źródełko moje własne oraz mega książka "Zrozumieć ADHD " Ch. Greena i K. Cheesa


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page