top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Parę słów o dziecku słabowidzącym


Wstęp do tyflo już za nami więc teraz skupimy się na informacjach bardzoo konkretnych ! :) Dziś parę słów na temat dziecka słabowidzącego lub też niedowidzącego.


Zacznijmy od początku czyli od przyczyn, które powodują niedowidzenie :


*nieprawidłowa budowa bądź nieprawidłowe funkcjonowanie oka, które jest konsekwencją czynników wrodzonych czyli aktywnych podczas życia płodowego bądź nabytych, które są konsekwencją chorób takich jak : cukrzyca, gruźlica, choroby oczu


*choroby centralnego układu nerwowego takie jak guz mózgu, zapalanie opon mózgowych czy mózgu


*nieprawidłowa dieta czyli niedobór lub brak witaminy A


*urazy i wypadki różnego typu


Przyczyny już za nami więc teraz parę słów na temat charakterystycznych cech takiego agenta :)


Agent słabowidzący zamiennie jak Wam wspomniałam niedowidzący jest agentem pośrednim pomiędzy agentem, który widzi w sposób dobry, a agentem, który jest niewidomy.


Cechy charakterystyczne takiego agenta to :


*dość mocno i znacznie obniżona ostrość wzroku bądź ograniczenie pola widzenia ( i tu rada sadzajcie go tak,żebyście Wy- nauczyciele byli w jego polu widzenia, lub tablica, lub też mówicie do niego z bliskiej odległości również będąc w jego polu )


*zaburzenia związane z akomodacją czyli po polskiemu zaburzenia w takim procesie podczas którego oko dostosowuje się do oglądania różnych przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach


*światłowstręt


*oczopląs


*wystąpić mogą zaburzenia związane z prawidłowym rozpoznawaniem barw


*zmysł wzroku nie odgrywa dominującej roli w orientacji przestrzennej i w procesach poznawczych


*u agenta dominujące role odgrywają inne zmysły. Szczególnie mam na myśli zmysł słuchu i dotyku


I tu następuje wtrącenie ! :)

Pamiętajcie, że podczas pracy z takim agentem czy w domu czy w placówce mamy na dużej uwadze to, żeby właśnie te zmysły na maksiora wykorzystywać i stymulować. Dzięki temu agent wyrównuje i zdobywa i pogłębia wszelkie infa :)


I takie wtrącenie part 2.

Mali agenci niedowidzący niezbyt często mają świadomość inności swojego widzenia. Świadomość ta zwiększa się wraz z wiekiem agenta. Dlatego w pracy tyflo działamy na wszystkie sfery agenta, również na sfere społeczną i dajemy mu powera do rozwoju i funkcjonowania tak, żeby słaby wzrok nie stanowił dla niego bariery nie do przejścia ! :)


W kolejnym wpisie z tego cyklu zajmę się agentem słabowidzącym w przedszkolu i pokaże Wam jak terapeutycznie działać ! :)


Źródełko moich tyflo notatek ;)0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page