Dziś będzie o szkole, a co ! Jak wiecie z agentami szkolnymi też mam do czynienia więc teraz kolej na nich :)
Dziś będzie jak w temacie czyli o specyficznych trudnościach w uczeniu się bo uważam, że jest to dość mega ważny temat. Poza tym na każdych studiach czy podyplmówkach zawsze nas na to uczulali i wiecie, co ? Z biegiem czasu uważam, że mieli racje ! :) A więc tak zwana kawa na ławę czyli definicja po polskiemu i przyczyny – bo jak wiecie od czegoś "trza" zacząć:) zanim dojdziemy do czwórcy "DYS" :)
Specyficzne trudności w uczeniu się ujawniają się najczęściej, gdy agent zaczyna naukę w szkole, a konkretniej rzecz ujmując, gdy przyjdzie mu się zmierzyć z niepowodzeniem.
Oczywiście, my - nauczyciele i wychowawcy przedszkolni możemy podejrzewać, że u naszego agenta w szkole mogą wystąpić takie trudności.
Wiadomo jednak, że nauczyciele uczący w szkole w sposób dość szybki wyłapią podczas lekcji, który agent wszystko ogarnia od razu i bez problemu przyswaja nowe treści i umiejętności, a który po mimo dość licznych wysiłków ma problem i trudności z opanowaniem materiału czy też umiejętności, czy też nie opanowuje ich lub ogarnia je w sposób wybiórczy czy też w niewielkiej części.
Agenci, którzy maja tzw. specyficzne trudności w uczeniu się mają prawidłowy rozwój umysłowy oraz mają też korzystne warunki do nauki w szkole czy też prawidłowe warunki środowiskowe, a jednak nie mogą w danym, przewidzianym czasie nauczyć się czytać, pisać, liczyć.
Trudności te, tak jak wspomniałam, dostrzegane są na początku ich nauki. Są one rezultatem/ konsekwencją zaburzonych funkcji percepcyjno- motorycznych oraz ich integracji. Czyli zaburzenia funkcji językowych, spostrzegania, uwagi, pamięci i motoryki.
W mądrych książkach możecie również znaleźć, że przyczynami specyficznych trudności w nauce mogą być :
* przyczyny biologiczne
czyli obciążania genetyczne, uszkodzenia układu nerwowego
*choroby, które agent przebył w dzieciństwie
*efekty uboczne stosowanych leków
*urazy mózgu
* nieprawidłowa lateralizacja
*deficyty wzroku, słuchu
*częste chorowanie
*choroby przewlekłe = nieobecność szkolna
* obniżenie możliwości umysłowych
czyli inteligencja poniżej przeciętnej, niepełnosprawność intelektualna
*nadpobudliwość ruchowa oraz psychoruchowa
*zahamowanie ruchowe
*deficyty uwagi, koncentracji
*nerwice
*przyczyny społeczne lub środowiskowe
czyli nieprawidłowe funkcjonowanie rodziny, nieprawidłowe kontakty, brak rodzica lub rodziców, rozbicie rodziny, przemoc, patologia, błędy wychowawcze ze strony domu i szkoły
Przyczyny już za nami więc w następnym poście z tego cyklu zajmiemy się objawami żeby wiedzieć kiedy „coś“ zaczyna się dziać i kiedy należy działać ! ;)
Źródełko moje notatkowe ;)
Comments