top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Agencie,orientuj się!:)Dziś będziemy się orientować ! :) Była już świetna pomoc do ćwiczeń orientacyjnych, że tak powiem dla dużych i małych Agentów więc teraz kolej na troohchę teorii ;).


Orientacja przestrzenna czy też jak ktoś woli kierunkowa jest to nic innego jak umiejętność określania prawej i lewej strony w schemacie ciała oraz w przestrzeni. Orientacja przestrzenna to również umiejętność orientacji w schemacie ciała u osoby, która znajduje się na przeciw. No i w końcu orientacja to umiejętność określania położenia przedmiotów względem siebie.


Co wchodzi w jej skład ?


A no oczywiście, że percepcja wzrokowa, słuchowa, czuciowa no i uwaga. Dzięki tym receptorom jest to po prostu możliwe ! :)

Właściwa orientacja jest kumulacją, efektem pełnej współpracy zmysłów. Czyli wzrokowego, słuchowego, dotykowego no i kinestetycznego.


Co Naszym Agentom daje prawidłowo działająca orientacja przestrzenna ?


A no przede wszystkim to, że warunkuje prawidłowe funkcjonowanie Naszych Agentów w otaczającym ich świecie i rzeczywistości. Jest również mega istotną częścią edukacji. A co za tym idzie powinna być ćwiczona i kształcona na długo, długo u Naszych Agentów przed rozpoczęciem ich nauki w szkole. Stąd Moi Przedszkolni Agenci chcąc czy nie chcąc prawie codziennie ją ćwiczą ! Ćwiczą bo wiem, że na stówę zaowocuje to u Nich w przyszłości ! :)


A dlaczego u niektórych Agentów dochodzi do zaburzeń w schemacie ciała i orientacji przestrzennej ?


Czasami są to wyniki dysleksji rozwojowej- mam tu na myśli jeden z jej typów czyli dysleksję wzrokową czyli zaburzenia funkcji wzrokowych i wzrokowo -przestrzennych.


Czasami są to wyniki dyspraksji czyli problemów związanych z planowaniem i wykonaniem dość złożonych lecz, czasem nie do końca złożonych zadań ruchowych.


W momencie, gdy występują jedne z "dys" powyżej Nasi Agenci mogą mieć trudności i problemy z orientacją przestrzenną.


Dlatego Moi Drodzy w kolejnych wpisach z tego cyklu poświęcę parę, no może parenaście słów, każdej z grup wiekowych oraz podzielę się z Wami sprawdzonymi ćwiczeniami, aby zapobiec problemom z orientacją. Bo lepiej ćwiczyć niż leczyć ! :)0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page