top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Mutyzm Wybiórczy- jak wygląda diagnoza ?Treściwie, ale nie krótko :). Krok po kroku postaram się Wam przybliżyć jak wygląda diagnoza Agenta z podejrzeniem mutyzmu.


*Pierwszej diagnozy Agenta z podejrzeniem mutyzmu wybiórczego zazwyczaj dokonują wychowawcy i nauczyciele przedszkola lub szkoły.


Dlaczego ?

Ponieważ obiektywnie obserwują Agenta i "wyłapują" jego trudności w komunikowaniu się werbalnym z rówieśnikami i pracownikami placówki.

"Wyłapują" również charakterystyczne objawy, które są związane ze sztywnością zachowań czy z problemami związanymi z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego.


*Może być również odwrotnie, że pierwszej diagnozy Agenta z podejrzeniem mutyzmu wybiórczego dokonują rodzice/opiekunowie. Którzy to zaobserwują u swojego Agenta problemy związane z właśnie lękiem przed mówieniem.


Uwaga, uwaga, uwaga !


Diagnozy mutyzmu wybiórczego dokonuje lekarz psychiatra !.


Jakie zatem działania należy podjąć, aby zdiagnozować mutyzm wybiórczy ?.


*Po pierwsze primo udajemy się z Naszym Agentem do poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dzięki tej wizycie będzie mogło zostać wykonane takie wstępne badanie psychologiczno- pedagogiczne, które daje pomocne info dla psychiatry.


Czasy mamy jakie mamy i niestety terminy na takie spotkanie mogą być odległe. Co wtedy ?. Wtedy wraz z Agentem od razu udajemy się do lekarza psychiatry.


Co zrobi psychiatra ?


A, no przeprowadzi głęboki wywiad z Wami-rodzicami i opiekunami, który będzie dotyczył rozwoju Waszego Agenta. Więc warto, tutaj pamiętać jak przebiegały poszczególne etapy rozwojowe Agenta !. I jakie w danym okresie występowały trudności. Psychiatra również będzie miał obraz tego, jak Wasz Agent reaguje na spotkanie z obcą osobą.


Co ułatwia dokonanie diagnozy ?


A, no ułatwiają to następujące papióry:

*opinia z placówki i z zajęć dodatkowych- jeśli na takie Agent chodzi

*opinia speców czyli pedagoga, psychologa, logopedy- jeśli takowy papiór posiadamy

*nagranie swobodnej zabawy Agenta ( oj powiem Wam, że wielu rzeczy z takich nagrań można się dowiedzieć !. Prawdziwe cuda widziałam na takich filmikach ! :))

Nagrywamy po to, aby pokazać w jakich sytuacjach Nasz Agent swobodnie mówi.


Dajmy na to, że psychiatra zdiagnozował mutyzm wybiórczy. Jak dalej działać ?.


A, no potrzebujemy od psychiatry stosownych zaświadczeń :


*Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia Agenta, które jest potrzebne dla zespołu orzekającego PPP ( do pobrania na stronie poradni), które ma jasno zaznaczoną potrzebę :


*WWRD czyli Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka- jeśli nasz Agent jest w wieku przed rozpoczęciem nauki w szkole( ważne, żeby psychiatra powołał się na ustawę MEN dotyczącą przyznawania WWRD).

*KS- Kształcenia Specjalnego- warto, aby psychiatra powołał się na zaburzenia lękowe, a nie pisał samej diagnozy mutyzmu wybiórczego ( i tu ustawa MEN dotycząca warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym(Dz. U. z 2020 r. poz. 1309)z dnia 28 lipca 2020 r.).


Pamiętajcie o tym, żeby lekarz psychiatra wskazał zagrożenie niedostosowaniem społecznym. Tak, właśnie ten punkt ponieważ on również odnosi się do mutyzmu.

*Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dla zespołu orzekającego niepełnosprawność ( możecie znaleźć na stronie miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności)- warto, jak w przypadku powyższych papiórów, aby psychiatra wpisał : zaburzenia lękowe w tym mutyzm wybiórczy.


Pamiętajcie ! Orzeczenie niepełnosprawności nie jest niezbędnym papiórem do tego, aby Wasz Agent otrzymał pomoc w placówce !. Ale ułatwia ono przyznanie min. WWRD!.


Mamy te papióry od psychiatry i co dalej ?


*A no, dokumenty dotyczące orzeczenia niepełnosprawności plus wniosek o wydanie orzeczenia plus papióry medyczne musimy złożyć w miejskim zespole i czekamy na termin. W tym samym czasie umawiamy się na wizytę w PPP.


*A no, w PPP składamy wniosek o wydanie orzeczenia o KS lub/i opinii o WWRD,

zaświadczenie od psychiatry i inne papióry dotyczące naszego Agenta czyli opinie od wychowawców, nauczycieli innych speców, z którymi Agent już działa !.


Pamiętajcie !

Porania nie może odmówić przyjęcia wniosku ma piśmie!.

Może jednak odmówić wydania orzeczenia, które musi być na piśmie !.

Może być też tak, że jeśli Agent nie brał udziału w badaniach w poradni, to poradnia poprosi Was, abyście z Agentem udali się na badanie do poradycznych speców czyli psychologa i pedagoga w celu przeprowadzenia badań. Z reguły bada się możliwości edukacyjne i intelektualne Agenta.

Ale bywa też tak, że info o możliwościach Agenta poradnia bierze z opinii przedstawionych z placówek. Bo Agent może nie współpracować podczas badań !.


* A no, póżniej, gdy poradnia ma całość papiórów podaje Wam termin spotkania zespołu orzekającego i terminu odbioru orzeczenia.


Pamiętajcie !

Komisja to, że tak powiem wewnętrzna sprawa poradni, nie musimy w niej uczestniczyć, ale warto wiedzieć, że mamy prawo, aby wziąć udział w takim spotkaniu !,

PPP ma 30 dni od momentu złożenia wszystkich papiórów.

Jeśli wcześniej otrzymamy orzeczenie niepełnosprawności dołączamy je do papiórów dla poradni !.Ważne dla WWRD!.

Nie mam możliwości odwołania się w sprawie decyzji zespołu o przyznaniu WWRD.

Można w terminie 14 dni natomiast odwołać się od decyzji zespołu dotyczącej orzeczenia o KS do Kuratorium Oświaty, rzecz jasna !.


*A no, odebrane z poradni papióry składamy do placówki naszego Agenta.


I pamiętajcie! :)


Jeśli Wasz Agent ma KS to placówka do 30 dni od złożenia przez Was tego papióru musi sporządzić IPET czyli Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny.

Na spotkanie zespołu możecie przyjść, wręcz powinniście zostać zaproszeni!.

Za realizację wszystkich zaleceń, które są w orzeczeniu odpowiada dyrektor.


Trochę długaśna ta diagnoza, ale chciałam Wam jak najdokładniej napisać jak przebiega taki proces diagnostyczny !. W następnym poście z tego cyklu skupię się na pracy z Agentem z mutyzmem wybiórczym ! :).1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page