top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Opinia wychowawcy grupy integracyjnej i specjalnej


Wiemy już jak napisać opinię nauczyciela – wychowawcy do PPP ale jak ma napisać opinię wychowawca- pedagog specjalny, oligofrenopedagog pracujący w grupie integracyjnej lub specjalnej ? Czy ta opinia ma inny szablon? Czy wygląda zupełnie tak samo? Wiecie co, gdy miałam napisać swoją pierwszą opinię wychowanka z grupy specjalnej bądź jak kto woli grupy terapeutycznej ;) też trochę się zastanawiałam jak ona ma wyglądać oraz co ma w niej być.Pisząc opinie o wychowanku z grupy integracyjnej czy specjalnej posługiwałam się takimi samymi wzorami, które już Wam pokazałam w dokumentach nauczyciela : )

Zacznijmy po kolei, żeby to miało ręce i nogi ;)

Początek bez zmian czyli opisujemy środowisko rodzinne dzieciaka,

o którym mamy sporządzić opinię. Następnie opisujemy charakterystykę naszego wychowanka, próbujemy być bardziej szczegółowi ( moja rada : sięgamy do zaleceń z poradni dla dziecka i skrupulatnie analizujemy krok po kroku to nad czym pracowaliśmy w roku przedszkolnym oraz opisujemy krótko na jakie terapie dziecko uczęszczało ). Ja zawsze do takiej opinii dołączam wykaz obszarów zaburzonych, tych nad którymi pracowałam z dzieckiem. Takie zestawienie jego trudności i postępów również jest podsumowaniem naszej pisemnej opinii i sprawia, że jest jasno i klarownie wszystko napisane ;)

Dziś chcę się z Wami podzielić swoimi opiniami sporządzonymi do poradni na temat dziecka wysoko funkcjonującego z Zespołem Aspergera i dziecka ze sprzężoną niepełnosprawnością ruchową i intelektualną lekkiego stopnia. A na resztę przykładów innych opinii różniastych dzieci przyjdzie jeszcze czas. ; )


Dokumenty znajdziecie klikając w zdjęcie ;)

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page