top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Rękowa diagnoza


Już Wam wstępnie wymieniłam objawy, po których wiemy, że zaczyna coś się dziać nie tak z motoryką małą, że jest jakiś problem.

Okej, dajmy na to, że zaobserwujemy, że u naszego dziecka lub wychowanka występuje taki problem i co wtedy? Otóż, gdy jesteśmy rodzicem to rozmawiamy z wychowawcą na temat i on powinien zwrócić uwagę na dziecko, zaobserwować, doradzić i pomóc mu w wyrabianiu sprawności grafomotorycznej. Można zwiększyć ilość ćwiczeń podczas zajęć, zwracać uwagę jak dziecko pracuje, jak używa, dłoni, palcy, proponować rodzicowi ćwiczenia, które może wykonać w domu z dzieckiem. Współpraca dużo daje :). Wiem coś o tym ! :)

Ja najczęściej spotykam się z nieprawidłowym chwytem pęsetowym – ale na to mam swoją metodę, a raczej swojego stwora, ale kto to jest i jak działa to Wam powiem po weekendzie bo mój stwór został w sali:).

Zazwyczaj doraźna czyli taka podstawowa pomoc powinna dać radę. Alee co jeśli podstawowe metody zawodzą ? Gdy problem leży głębiej? Jak już wiecie lub jeszcze nie to koniecznie musicie doczytać poprzednie wpisy o terapii ręki. Ja tylko wspomnę, że terapia ręki to tak naprawdę terapia całego ciała. Alee do rzeczy ! Wtedy potrzebna jest konsultacja ze specjalistą czyli terapeutą ręki i zaburzeń grafomotrycznych. Przeprowadza on diagnozę, żeby wiedzieć,gdzie tkwi problem. No i przecież diagnoza jest podstawą do dalszych terapeutycznych działań, do stworzenia indywidualnego planu pracy dla naszego agenta. Alee to już wszyscy wiemy ! :).

Ja osobiście wykonuje taką diagnozę na podstawie kart diagnostycznych z super hiper książki, którą już się z Wami podzieliłam. Zajmuje ona trochę czasu, nie ukrywam, ale jest przy tym bardzo dokładna. No i wiadomo istotną diagnozy jest obserwacja, a tej w tych kartach nie zabraknie. Tak jak już parokrotnie wspomniałam terapia ręki = terapia całego ciała. Więc po kolei obserwujemy wszystko co się da.

Rzecz najważniejsza : kwestionariusz wywiadu z rodzicem dziecka ( bo w końcu kto zna lepiej dziecko niż rodzic, napewno nie my, skoro widzimy je po raz pierwszy :)).

Konkrety ! Działamy!

Czyli obserwujemy, badamy i wykonujemy (uwaga będzie mądrze i naukowo :)) :

*Kwestionariusz wywiadu

*Ocenę ruchomości w stawach obręczy barkowej barkowej i kończynie górnej

*Kartę rozwoju dużej i małej motoryki

*Ocenę reakcji posturalnych i napięcia mięśniowego

*Ocena percpecji czuciowej

*Orientacyjną ocenę funkcji wzrokowych

*Próby poziomu percepcji wzrokowej i sprawności manualnej

*Próby lateralizacji

*Próby umiejętności manipulacyjnych

*Próby umiejętności cięcia

Oczywiście wszystkie zadania i ćwiczenia są dostosowane do przedziału wiekowego agenta :)

Na sam koniec sporządzamy takie posumowanie naszego wywiadu, obserwacji, badań i ustalamy jakie będą nasze cele i terapie i strategie terapeutyczne oraz czy będziemy również oddziaływać na środowiska, w których nasz agent funkcjonuje .

Wiem, wiem może to brzmi tak strasznie ciężko i naukowo ale w teorii nie tak strasznie to wygląda o czym możecie przekonać się sami :). Jak? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Więc widzicie terapia ręki,tak wiem, że przynudzam ale to terapia całego ciała. ( Jeszcze poniżej)


Mam nadzieje, że trochę Wam przybliżyłam diagnozę w terapii ręki i zaburzeń grafomotorycznych. ( I jeszcze poniżej)

I trochę prywaty, no a jak że by inaczej :) Dzięki, że tylu z Was daje o sobie znać, czy pisząc do mnie czy dając kciuka na fejsie! Fajnie jest mieć świadomość, że ktoś tu wchodzi po za mną :). ( I i jeszcze poniżej).

TU ! ( Niższych niżów nie ma)

Podzielę się z Wami arkuszami diagnostycznymi, na których ja pracuje. Pochodzą one z książki "Smart Hand Mode. Diagnoza i terapia ręki u dzieci". Znajdują się tam też karty rozwoju motoryki dużej i małej. Wiecie, że to była moja pierwsza książka o tej terapii. I najlepiej mi się na niej pracuje. No i fajną mają tą diagnozę. Jak to wygląda ? Sprawdźcie klikając w zdjęcie. I zobaczycie, że to nie jest takie trudne ! :)

Jeszcze raz wielkie dzięki, że tu jesteście ! :)

2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page