
Podzieliłam się z Wami arkuszami diagnostycznymi, z których ja korzystam jak również pokazałam Wam moje własne osobiste przykładowe plany pracy terapeutycznej więc teraz kolej na kolejny krok :)
W myśl zasady step by step przyszła pora na pokazanie Wam jak powinien wyglądać schemat takich zajęć ;)
Krótko, zwięźle i na temat i po polskiemu podzielę się z Wami moim sprawdzonym i przetestowanym schematem takich zajęć. Być może posłuży on początkującym terapeutom i będzie fajną inspiracją :)!
Schemat zajęć z terapii ręki:
*Powitanie
może przyjmować różne formy:
-podanie ręki
-masaż dłoni oliwką
-piosenka powitalna, wyliczanka, wierszyk, zabawa paluszkowa
Pamiętajcie, żeby formę powitania dostosować do agenta, z którym będziecie pracować. U jednego sprawdzi się podanie ręki, u innego wierszyk paluszkowy, a u trzeciego jeszcze coś innego :)
Powitanie to ważna część zajęć, gdyż stwarza agentowi poczucie bezpieczeństwa, możliwość przewidywalności i daje mu sygnał, że rozpoczną się jakieś fajne zabawy :)
*Zabawy i ćwiczenia angażujące głównie obręcz barkową oraz stawy ramienne
*Ćwiczenia angażujące staw łokciowy
*Ćwiczenia ruchów precyzyjnych
czyli zabawy usprawniające nadgarstek oraz ruchomość wszystkich stawów palców
*Relaksacja
- słuchanie muzyki relaksacyjnej
-trening autogenny
*Pożegnanie
forma dowolna, jednak można zrobić tak jak ja robię czyli nazwijmy to "klamrą"- już Wam piszę o co kaman :)
Jeśli wybieramy na powitanie wierszyk paluszkowy to kończymy zajęcia też wierszykiem, jeśli piosenkę to kończmy piosenką. Jest wtedy taka spójność , powtarzalność ;) Agent wie, że tak się zaczynają i kończą tylko te zajęcia, a szczególnie, gdy mamy w terapii agenta ze spectrum :) Już chyba wiecie o co mi się rozchodziło ;)
Mam nadzieje, że jasno i konkretnie napisałam Wam jak taki schemat wygląda i jak widzicie nie jest on skomplikowany :) Gwarantuje Wam, że później automatycznie będziecie go wykonywać ! :)
Comments