top of page
  • Zdjęcie autoraKinga Piotrowska

Przekraczanie linii środkowej ciałaTyle się o tym słyszy, a nie do końca dla niewtajemniczonych, wiadomo o co chodzi.. Też tak miałam na starcie! Padało to hasło z tytułu i finito. No wiecie, trzeba było przytakiwać głową, że przecież wiem doskonale, o co chodzi... Więc jak to mówi mój Agent "Nie bubajcie" dziś po polskiemu kolejna odsłona tajemnej wiedzy z zakresu SI. Oczywiście "po polskiemu".


Przekraczanie linii środkowej ciała to umiejętność, która jest poddawana ocenie w czasie przeprowadzania diagnozy związanej z zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Polega ona na umiejętności posługiwania się ręką w przeciwległym kierunku z przekroczeniem właśnie tej linii środkowej ciała. A ta linia po prostu dzieli nasze ciało na pół :). Co mam nadzieję, pięknie Wam zobrazowałam na zdjęciu wyżej ;).


Wokół linii środkowej rozmieszczone są różniaste "narządy" naszego ciała, które odbierają bodźcie czuciowe. Te "narządy" to uczy, oczy, ręce, nogi. I właśnie przekroczenie linii środka polega na skierowaniu tej części ciała, która jest po lewej stronie, w storę prawą i na odwrót.


O czym należy pamiętać ?


Umiejętność, jaką jest przekraczanie linii środkowej zależna jest od wielu czynników takich jak :


*schemat ciała

*rozwój ciała

*orientacja w przestrzeni

*rozróżnianie stron

*koordynacja ruchowa obustronna


Umiejętność związana z przekraczaniem linii środowej ciała rozwija się w pierwszych latach życia Naszych Agentów.


Co jej sprzyja ?


*rozwój ruchowy

*percepcja wzrokowa

*koordynacja wzrokowo- ruchowo-słuchowo-przestrzenna

*przetwarzanie bodźców sensorycznych- prawidłowe ! :)


Prawidłowy rozwój przekraczania linii środkowej ciała pozwala na to, że Nasz Agent jest w stanie samodzielnie wykonywać różniaste czynności np. jedzenie, picie, korzystanie z toalety, ubierania się.W kolejnym poście z tego cyklu skupie się na rozwoju umiejętności przekraczania linii środkowej !
2 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page